Žajbelj lahko uporabite pri težavah ⇑
Žajbelj ali salvia officinalis, čistec, kadulja, žavbej, salviae officinalis folium, prava kadulja, žlahtni žajbelj, vrtni žavbelj, kadulja
Žajbelj gojenje in vrste žajblja
Žajbelj je trajnica, ki zraste tudi do 60 cm visoko. Ima dlakavo steblo. Spada v družino ustnatic. Dlakavi listi so sivo zelene barve. Cvetovi so nežno vijoličaste, včasih tudi bele barve. Cveti junija in julija. Izvira iz Mediteranskega območja, ob Sredozemskem morju.
Posadite ga na sončno ali polsenčno stran. Razmnožujemo ga s semenom, potaknjenci ali delitvijo korenin. Listje nabiramo vse poletje pred cvetenjem in ga posušimo.
Na naši kmetiji pridelujemo več vrst žajblja. Navadni žajbelj, pisani žajbelj, dvobarvni žajbelj. Naroči zdaj
Žajbelj zanimivosti
Latinsko ime Salvia izhaja iz besede salvus, ki pomeni »zdrav«. Zobem s tem povrnemo belino ali jih uporabimo kot sestavino za izdelavo ustne vodice. V duhovnosti ga uporabljajo za energijsko čiščenje prostorov – uporabljali so ga že stari Grki. Enako lahko uporabite tudi posušen pelin.
Žajbelj uporabni deli
Uporabni so predvsem listi, ki jih trgamo junija in julija. Le ti so lahko sveži ali posušeni.
Žajbelj v stanovanju in na vrtu
Lističe lahko dajemo v dišavne mešanice potpurije, ki prijetno odišavijo naš dom. Je eno redkih zelišč, katerih vonj in okus se s sušenjem še okrepita. Je zelo aromatičen. Suhe liste ali blazinice odišavljene z eteričnim oljem dajemo v omare in v prostore, ker dišava preganja molje in drug mrčes. Suhe liste lahko tudi prekuhamo in uporabimo za razkuževanje prostorov.
Posadite ga na vrt in odženite številne škodljivce, kot so listne uši, polži.
Uporablja se ga pri številnih obredih, saj naj bi odganjal slabo energijo. Zdravilci in energijski terapevti ga uporabljajo vsakodnevno pri svojem delu. Naroči zdaj
Žajbelj kulinarika
S svežimi ali posušenimi listi začinimo mesne in ribje jedi, juhe enolončnice. Dodajamo ga lahko tudi omakam in prelivom. Cvetove pa potresemo po solatah. Je sestavni del aperitivov.
ŽAJBELJ RECEPTI
ČAJ IZ ŽAJBLJA
Čaj si pripravimo iz listov ga lahko sladkamo z medom. Popijemo do tri skodelice na dan pol ure pred obrokom. Sveže liste uporabite tudi za obkladke. Žajbelj lahko tudi za grgranje in izplakovanje. S poparkom lahko naredimo čistilni losijon za obraz, uporabimo ga pa lahko tudi za spiranje in potemnitev sivih las.
Zdaj na voljo
V sezoni na voljo
Stranke, ki so kupile žajbelj, so kupile tudi:
Preveri ostalo ponudbo, Na vrh
Žajbelj zdravilni učinki
Vsebuje več eteričnih olj, ta pa delujejo kot razkužilo zato ga grgramo. Pri tistih ljudeh, ki se malo potijo, potenje pospešuje in s tem pospeši izločanje strupov, pri tistih, ki se veliko potijo, pa ga zavira. Žajbelj povrne apetit.